sobota, 27 grudnia 2014

Dyplomacja (Diplomatie) - 2014 r. - "Starsi panowie dwaj"

Dyplomacja (Diplomatie)
Francja, Niemcy – 2014 r.
Reżyseria: Volker Schlöndorff


Koniec sierpnia 1944 r. W Warszawie trwa powstanie. W tym samym czasie Alianci zbliżają się do stolicy Francji. Niewielki oddział Wehrmachtu ma wykonać rozkaz Hitlera i  zniszczyć najważniejsze paryskie zabytki. Luwr, Mona Lisa, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Katedra Notre Dame itd. Mają pójść z dymem. Kiedy żołnierze umieszczają ładunki wybuchowe, próbę odwiedzenia generała von Choltitza od tego barbarzyńskiego pomysłu podejmuje szwedzki konsul Raoul Nordling. Jak przekonać wojskowego do zdrady państwa i niewykonania rozkazu? Nawijanie makaronu na uszy: rozpoczęte.


„Dyplomacja” to film kameralny, przypominający raczej teatr telewizji. Skupia się na dialogu i zamkniętych przestrzeniach. Większość filmu rozgrywa się więc w pokoju hotelowym, który został przystosowany w czasie okupacji Francji do pełnienia funkcji gabinetu generała von Choltitza. Nie tylko kameralność ale i formuła filmu przywołuje na myśl  „12 gniewnych ludzi”. Podobnie jak w filmie Lumeta odbywa się trudna walka przekonania drugiej strony do swojej racji, w chwili kiedy decyzja praktycznie już zapadła. Stawka również jest wysoka, w „12 gniewnych…” kara śmierci dla człowieka, w „Dyplomacji” śmierć miasta. Rozmowom towarzyszy także duszna i wywołująca pot pogoda, którą podgrzewa temperatura rozmów. W dialogach zaś mamy popis oratorstwa i argumentacji po obu stronach.


Aktorstwo jest na najwyższym poziomie. Z wypiekami na twarzy ogląda się dyplomatyczną debatę dwóch nestorów francuskiego kina Andre Dussolier’a(konsul) i Niels’a Arestrup’a(generał). Mnie raziła próba wybielenia niemieckiego generała, i zrzucanie odpowiedzialności za zniszczenia wojenne wyłącznie na szalonego Hitlera, który szantażował zabiciem rodziny za brak wykonania rozkazu. „Dyplomacja” to oczywiście fikcyjne wyobrażenie tej rozmowy, a sam film oparty jest o sztukę teatralną. Niestety nie istnieje żadna relacja historyczna wyjaśniająca prawdziwe motywacje von Choltitza. Wiedział, że Niemcy przegrywają wojnę, więc posiadając mocną kartę przetargową  obstawiałbym negocjacje typu: „nie wysadzę Paryża, więc nie dostanę wysokiego wyroku po wojnie”. W końcu osoba odpowiedzialna za zniszczenie Kowla i Sewastopola(do których się przyznaje w filmie) już w 1947 r. cieszyła się wolnością.

Pomimo „teatralności” i wiadomego zakończenia w filmie słynnego niemieckiego reżysera nie ma miejsca na nudę. Dyplomacja to interesujące studium o moralności w czasie wojny i gabinetowego oblicza konfliktów zbrojnych.  Film otwierają  archiwalne zdjęcia zniszczonej Warszawy przedstawiając co mogło spotkać Paryż w sierpniu 1944 r. Niestety stolica Polski miała mniej szczęścia.

OCENA (1-5): 3,5


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...