poniedziałek, 29 grudnia 2014

Źle to wymawiasz! Czyli podchwytliwe imiona i nazwiska w świecie kina.Każdy chyba zna scenę przesłuchania z „Jak rozpętałem II Wojnę Światową” i syzyfowe wręcz wysiłki niemieckiego oficera próbującego wymówić nazwisko Brzęczyszczykiewicz. O imionach i nazwiskach gwiazd kina będzie więc dzisiejszy post. Do powstania tekstu, może mało oryginalnego, zainspirował mnie wywiad Jake’a Gyllenhall’a i wyjaśnienie jak powinno się czytać jego nazwisko. Wkurzające jest również nazywanie PattiNsona – Patisonem. Odpuściłem nazwiska azjatyckie, dla nich może powstanie odrębny post. Dzisiaj gwiazdy Hollywood.

Zapisy fonetyczne są mojego autorstwa, nie mają charakteru naukowego, bardziej orientacyjny. Jest to bardziej „tłumaczenie ze słuchu”. Na koniec tekstu dla chętnych powstał mini-konkurs zgadywanka, w której należy odgadnąć kto kryje się pod danymi zapisami fonetycznymi.


NAZWISKA

Jake i Maggie Gyllenhall  – jeśli masz na nazwisko JE-LEN-HULE-HE (etymologia skandynawska, Szwecja), to jest niewielka szansa na poprawną jego wymowę. Prędzej trafi się swojski DŻYLENHOL.  Na potwierdzenie słynny wywiad. [chociaż wg j. szwedzkiego powinno być: JELLENHOL]


Ryan Gosling – imię bożyszcza kobiet jest łatwe bo RAJAN, ale nazwisko to:  GAZLIN. Można parafrazować cytat Django – G is silent !

Charlize Theron – wielu zapomina, że piękna i utalentowana aktorka pochodzi z RPA, więc jej nazwisko to TRON, SZARLIZ TRON.

Matthew McConaughey – obecnie obok Leonardo Di Caprio zapewne najbardziej znany aktor na świecie. Imię banalne: MAFIU. Natomiast nazwisko to: MAK-KONA-HEJ !

Steve Buscemi –  – włoskie nazwisko powinno być poprawnie czytane tak: BUSZEMI. Lecz aktor życzy sobie, aby wymawiać błędnie: BUSEMI. Człowiekowi nigdy nie dogodzisz.

Kim Basinger – Nazwisko seksbomby lat 80’ i 90’ czytamy: BEJ-SINGER. Czyli jak Plażowy Śpiewak. Chociaż i tak wszyscy będą dalej mówić BASINDŻER.

Katherinie Heigl – O tym, że jej nazwisko nie brzmi HAJDŻEL tylko HAJGEL można dowiedzieć się, chociażby z gali EMMY 2007:


Scarlett Johansson – wszyscy myślą, że to skandynawskie, a tak naprawdę powinniśmy mówić DŻOHANSON. I weź tu się orientuj.

Nazwisko reżysera „Szczęk” S. Spielberga wymawiamy SPIL-BERG. Chociaż czy da się wyrugować z umysłów ludzkich SZPILBERGA? Z mojego chyba już nie.

Amanda Seifried – Aktorka twierdzi, że najczęściej nazywa się ją: ZYGFRYD, SEJFRED (Say Fred?). Wolałaby poprawną wersją nazwiska: SAJFRID.
Powiedziałeś Zygfryd?
Chloe Sevigny – wiadomo francuskie nazwisko. Nie jest zagadką Zodiaka, że wymamiamy je: SEWINI.

Julianne Hough – to ŻULIEN HUFF. Póki co nie kojarzę jej aktorskich występów, natomiast wyróżnia się nazwiskiem.

Rebecca Romijn – czyli znana głównie dzięki roli Mystique w serii X-MEN, na nazwisko ma ROMEJN. Nazwisko jest pochodzenia holenderskiego.

ZOŁI DEJ-SZA-NEL – brzmi jak Dzień-Kanał(ew. Perfumy Chanel). A to przecież „Wasza Wysokość” Zoey Deschanel.

Elisha Cuthbert – obiekt westchnień nastolatków na początku XXI wieku – poprawna wymowa nazwiska: KAFBERT.

Joe Pesci – ten rozgadany aktor posiada nazwisko pochodzenia włoskiego więc brzmi ono: PESZI.

M. Night Shyamalan – urodzony w Indiach reżyser więc i nazwisko nietypowe, które czytamy: SZAMALAN.  Y jest nieme! Co za zwrot akcji!


INNE:
Zach Galifianakis - GA-LI-FE-NA-KIS – amerykański komik posiada nazwisko pochodzenia greckiego…gwarancja języka połamanego.

Rachel Weisz zapisujemy, a odczytujemy już WAIS. Ojciec aktorki mieszkał na Węgrzech, więc zgodnie z tamtejszą wymową SZ to S (tak jak kompozytor Liszt to List).

Jason Statham - STEJTAM – gwiazdor kina akcji też ma na pierwszy rzut oka ciężkie nazwisko.

Marion Cotillard - wiadomo Francja, nie potrzeba Dwóch dni i jednej nocy, by przeczytać wykwintnie: KOTIJAR.

Charlie Hunnam – nazwisko Syna Anarchii wymawiamy:  HANAM.

Michelle Pfeiffer – niemieckojęzyczne nazwisko, zatem poprawnie brzmi:  FAJFER. A w tłumaczeniu na polski – Fleciarz.

IMIONA

Cillian Murphy – ach te irlandzkie imiona: KIL-JAN.

ELAJDŻA – to imię pewnego hobbita, który nosił pierścień władzy - Elijah Wood.

KŁA-WEN-ŻA-NEJ ŁALIS : Toż to, nowe złote dziecko Hollywood, co rok nominacja do najważniejszych nagród. Już współczuje odczytującym osoby nominowane. Języki się połamią. Quvenzhané Wallis. Spróbujcie sami bez podpowiedzi.

Neve Campbell: Aktorka znana z serii „Krzyk” a jej imię wystarczy spokojnie powiedzieć: NIF.

COMBO

Lindsay Lohan to stała bywalczyni plotkarskich mediów i amerykańskich sądów. Gorzej z karierą aktorską. Jako że często pojawia się w mediach, to warto wiedzieć jak wymawiać jej imię: LIN-ZI LOŁ-AN. Nazwisko trochę jak Mała Ania (Low Ann). Suchary dzisiaj są we mnie mocne.
Jak mnie nazwałeś ?

Saoirse Ronan – irlandzkie nazwy to obowiązkowe kłopoty dla czytającego. Psotne jak irlandzkie skrzaty(leprekony). Jak więc wygląda poprawna wersja wymowy? SIR-SZE ROUNAN(RONIN). A w tłumaczeniu Saoirse Una Ronan – to Wolność Jedność Foka.

Ralph Fiennes – odtwórca roli Tego-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać. Na szczęście prawdziwe imię aktora można wymawiać bez konsekwencji, lecz łatwo się pomylić. REJF FAJNZ. W końcu nazwisko Normańskie(średniowiecze), a Ralph wymawiany jako REJF to już angielska tradycja. 
  
Chiwetel Ejiofor– nominowany do Oscara za rolę w filmie „Zniewolony” aktor posiada nigeryjskich przodków.  Poprawnie czytane imię i nazwisko brzmi: CZJU-ŁI-TEL EDŻI-JO-FOR. Czyli imię prawie jak zdrobnienie od Chewbacci.

Demi Moore – hollywoodzka gwiazda, marzenie mężczyzn w latach 90-tych, to podobno DA-MI MOR.  A nie żaden DEMI MUR.

I największy hardkor w poniższej kolekcji danych personalnych. JOŁ-EN GRYFYF. Aktor pochodzi z Walii. Najbardziej znana rola to chyba Mr. Fantastic w „Fantastycznej Czwórce”. Już wiesz o kogo chodzi? Yoan Gruffudd.  Dobrze, a teraz porównaj z zapisem fonetycznym.

W rankingach klasyfikujących trudne nazwiska są również aktorki i modelki polskiego pochodzenia, ale my z nazwiskami Wasikowska, Ratajkowski, Strachovski, nie mamy problemu.

ZAGADKA:
1) ADE-ŁALE AKINOJAJ AGBADŻAJ – podpowiedź: brytyjski aktor pochodzenia nigeryjskiego, potężnie zbudowany, lecz nie grywa wyłącznie tępych osiłków.
2) DŻIMAN HANSU – podpowiedź: amerykański aktor, lecz urodzony w Beninie. Gra w wielu superprodukcjach Hollywood.
3) NAI – nazwisko brytyjskiego aktora, urodzony w 1949 r., śpiewa „Christmas is All Around” w pewnym świątecznym hicie.
4) LEJTON MISTER – podobno plotkara.
5) Kto ma pomysł na Catherine Zeta-JonesBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...