piątek, 27 lutego 2015

Co robimy w ukryciu [What We Do in the Shadows] - 2014 r. - recenzja

Co robimy w ukryciu (What We Do In the Shadows)
Nowa Zelandia – 2014 r.
Reżyseria:  Jemaine Clement, Taika Waititi



Czy Nowo Zelandzkie Wellington jest stolicą wampirów? Nie wiem. Wiem jedynie, że skupia całkiem sporą społeczność wampirów, wilkołaków, zombie i innych istot nadnaturalnych. Przynajmniej taką wiedzę możemy uzyskać z mockumentu(fałszywego dokumentu) „Co robimy w ukryciu” w reżyserii J. Clement’a i T. Waititi.


Całość wygląda jak odcinek reality show „Z kamerą wśród Wampirów”, którego bohaterami są Viago, Deacon, Petyr, i Vladislav. Nie są to stereotypowe żądne ludzkiej krwi bestie, a istoty, które borykają się z dosyć przyziemnymi problemami. Ich codzienne utarczki, nieporozumienia albo wspomnienia z przeszłości obserwujemy poprzez  wypowiedzi -„wywiady z wampirami” – przed kamerą albo zwykłe scenki z życia codziennego. Wiadomo z współdzielenia mieszkania wynikają gospodarskie obowiązki, a wampiry nie posiadły jeszcze mocy codziennego zmywania zakrwawionych naczyń czy odkurzania.


Jak przystało na dokument (nawet fałszywy) dostarczone zostaje swoiste kompendium wiedzy o nadludzkich istotach. Zyskujemy wiedzę: jak przemienić się w wampira, czym się mogą żywić(frytki niestety na cenzurowanym), jak zdobywają pożywienie, kogo nie lubią (wilkołaki), o śmiertelności (światło słoneczne, kołek), słabościach (srebro, symbole religijne), talentach (lewitacja, hipnoza, polimorfizm) i różnorodności wyglądu (ohydni/zadbani). Wszystko jest podane w niezwykle zabawny sposób oraz z licznymi nawiązaniami do popkulturowej przeszłości wampirów(i nie tylko). A gama odniesień jest bardzo szeroka. Dostrzec możemy ślady od Nosferatu, Draculi, Lost Boys, Blade, aż po Zmierzch i okultyzm nazistów (ach ten Uwe Boll).

Formuła mockumentu w „Co robimy w ukryciu” sprawdza się wybornie i śmiało można głosić, że to jeden z najlepszych przykładów użycia tej formy filmowej w XXI wieku. Jest to również udany pastisz horrorów typu found footage. Dobrze sprawują się aktorzy, na których naniesiono fantastyczną charakteryzację. A przesłanie? Przezwyciężajmy schematy i stereotypy. Nawet najwięksi odmieńcy mają uczucia.

OCENA (1-5): 4





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...